Чимало дискусій виникає у питанні, як правильно писати і називати найбільшу річку, яка протікає Шишаччиною - Псьол чи Псел. Ми вирішили дослідити давні згадки про неї, щоб визначатися, якою ж її назва була з самого початку і як вона змінювалася з часом.
Відомо, що здавна річку називали: Псьол, або Псло.
У творах Самійла Величка річка звалася Псолъ, Псіолъ. У Григорія Грабянки – Псло.
Видатний знавець середньовічної картографії Веніамін Кордт писав по-різному: Psol, Psoll, Псолъ, Псіолъ.
Знаний просвітник, учений-етнограф і фольклорист Микола Сумцов віддавав перевагу давній українській назві Псло.
Сестри Псьол (Глафіра – художниця, Олександра – поетеса), добрі знайомі Тараса Шевченка, народилися свого часу в селі Псьолівка (нині Псільське на Великобагачанщині).
Є також село Запсільське у Гадяцькому районі, села з найменуванням Запсілля неподалік Кременчука і Великої Багачки, а також у Краснопільському Сумської області.
Як бачимо, найдавніші назви річки по звучанню ближче до Псьол, ніж до Псел.
"Словник гідронімів України", у якому вперше зявилася назва "Псел", укладали у період брежнєвського застою, коли на порядку денному гостро стояло питання "зближення мов". Картографія переходила на російську, а російською Псьол пишеться як Псел. Відтоді це назвисько бездумно тиражується.
Тому, наша славна річка зветься Псьол. Якщо не вірите, запитайте про це у дідусів та бабусь, які скоріше назвуть її саме так.
До речі, Псьол - наймальовничіша і найповноводніша притока Дніпра на Полтавщині.
Річка у XIX столітті була в моді, як курорти Баден-Баден (всесвітньо відомий бальнеологічний курорт в Німеччині) та Остенде (приморський кліматичний курорт в Бельгії).
Дружина друга Миколи Гоголя Олександра Данилевського Уляна так писала письменнику в Неаполь із Києва 4 жовтня 1847 року:
"В Сорочинцах я видела также вашего давнишнего и постоянного обожателя Ивана Григорьевича Пащенко (гімназійного товариша Гоголя - Ш). Он приезжал в Сорочинцы, купался в Псле для поправления здоровья. Псел опять входит в моду, и Сорочинцы сделaлись notre Baden-Baden, notre Ostende et cetera (наш Баден-Баден, наш Остенде та інші). Туда съезжаются на сезон помещики окрестных уездов пользоваться удивительными водами Псла."
Цікаво, що вода у Пслі - цілюща. Псьол протікає територіями, де колись знаходили багато бурштину. У бурштині під час його розпаду утворюється бурштинова кислота, яка є чудодійною речовиною.
То може все ж Псло?!
ВідповістиВидалитиОднозначно Псло!
ВідповістиВидалити